Ako každá vec, ktorá má slúžiť dlhé roky, aj okná či dvere potrebujú svoju každoročnú údržbu. Veľkú časť si dokážete vykonať sami, no na niektoré úkony budete potrebovať odborníkov.
Plastové či hliníkové okná už dávno nie sú iba niečim, čo oddeľuje vnútorný priestor od toho vonkajšieho, ale často sú dizajnovým kúskom našich domovov. Ak chceme, aby sa ich životnosť predĺžila na maximálnu možnú úroveň je potrebné im venovať svoju pozornosť a "hýčkať" si ich. Je niekoľko nevyhnutných úkonov, ktoré je potrebné vykonávať . Viac si popíšeme v tomto článku.
Úplne najzákladnejším pravidlom je udržiavať svoje okná a dvere čisté bez prachu a nečistôt. Prečo ? Nie nadarmo sa hovorí čistota pol života. To platí aj v tomto prípade. Aj to najmenšie zrnko prachu si vie nájsť cestu do pohyblivých mechanizmov kovania a narobiť nám prievan v peňaženke. Venujte dostatok pozornosti čisteniu okien nie len z vonkajšej či vnútornej pohľadovej časti, ale taktiež aj miestam, ktoré nie sú viditeľné hneď na prvý pohľad.
Ako na to ?
Odstráňte prebytočné a špinavé mazivo, ktoré sa môže nachádzať na pohyblivých prvkoch okien. Prebytočné mazivo do seba absorbuje nečistoty a následne pôsobí abrazívne miesto toho, aby mazalo.
Za pomoci jemne navlhčenej utierky z mikrovlákna odstránte všetky nečistoty, ku ktorým sa dostanete. V prípade tažko odtrániteľných usadenín si môžete pomôcť prípravkom s aktívnou penou. V žiadnom prípade však nepoužívajte abrazívne prípravky ako je Cif (ten môže spôsobiť viac škody ako úžitku).
Tu platí rovnaký postup ako pri čistení rámu krídla. Narozdieľ od rámu krídla sa v nosnom ráme nachádzajú odvodňuvacie drážky pre odvod kondenzátu. Tie je potrebné vysať, prípadne prefúknuť stlačeným vzduchom, aby sa nám nehromadila voda vo vnútri profilu.
Na čistenie skiel vo väčšine prípadov postačujú bežne dostupné komerčné prostriedky. Umývať sklá je potrebné nielen z vnútornej strany ale taktiež aj z exteriéru. Na konci umývania odporúčame vysušiť rohové časti, aby Vám nevznikali plesne na oknách.
Okná a a dvere obsahujú množstvo pohyblivých komponentov, ktoré zabezpečujú všetky ich funkcie od vetrania, otvárania či zatvátania, zamykania či iných doplnových funkcii. Jedná sa o mechanizmy, ktoré musia byť správne mazané počas celej svojej životnosti. Mazanie je odporúčané výrobcami kovaní vykonávať aspoň 1x ročne. Na mazanie je vhodné používať pristriedky, ktoré nevysychajú. Vysychajúce prostriedky môžu pôsobiť ako lepidlo, čo môže spôsobiť nemalé problémy. Ideálne sú prípravky, koré majú dobrú prenikajúcu schopnosť, čistia, mažú a zároveň ochraňujú povrch pred koróziou. Jedným takýmto prípravkom je aj dostupný sprej WD40 (nejedná sa o reklamu). Prípravok je potrebné aplikovať do otvorov kovania, pohyblivých častí či pántov.
Pohyblivé komponenty okien a dverí je portebné mať stál namazané, aby sme zabezpečili ich bezproblémový chod.
Najdôležitejšie je mazať práve rohové diely, kde sa vykonáva najzložitejší pohyb. V rohových dieloch sú umiestnené tenké plechy, ktoré kĺžu po kovových častiach. Tu sa môže vytvárať brúsna pasta, prípadne ak je kovanie suché môže dôjsť k opotrebeniu týchto dielov až do takého štádia, že sa stanú nefunkčnými.
Nemenej dôležité je udržiavať otočný mechanizmus taktiež namazaný a čistý, aby jeho funkčnosť bola bezproblémová a okna a dvere nám "nevŕzgali".
Tesnenie okien má hneď niekoľko základných úloh, ak zanedbáme jeho kontrolu prídeme o ne.
Sú to :
Chráni pred hlukom prenikajúcim Von i Dnu.
Zabraňuje vnikaniu prachu dovnútra.
Podporuje izoláciu (znižuje náklady na vykurovanie).
Poskytuje ochranu pred vlhkosťou.
Ak okno či dvere majú tesnenie poškodené, prípadne jeho účinnosť je znížená odporúčame jeho výmenu. Životnosť tesnení je priemerne 7 rokov. Existuje niekoľko druhov a tvarov tesnení. Jeho výmenu odporúčame vložiť do rúk odborníkov, nakoľko je potrebné okenné krídlo zdemontovať a v mnohých prípadoch i prefrézovať drážku pre tesnenie.
tesnenie, ktoré stratilo svoje vlastnosti
Potrebná výmena tesnenia